ده فرمان پس انداز شخصی

۱۱ دی ۱۳۹۵ | پس انداز

یا... انسانهای باهوش و ثروتمند، اینطور پس انداز می کنند


۱. حواستان به خرج های کوچک باشد

همه ما برای خریدها و سرمایه گذاریهای بزرگ، مشورت و احتیاط بسیار زیادی می کنیم، اما برای خرج ها و هزینه های به ظاهر کوچک، بی محابا عمل می کنیم. واضح است که این خرج های کوچک و به ظاهر بی اهمیت، در مجموع مبلغ زیادی خواهند شد و بر روی زندگی شما، اثرگذار خواهند بود. پس از آنها غافل نشوید.


۲. به آینده تان فکر کنید

ممکن است برای لذت های لحظه ای، هزینه هایی کرده باشیم که اگر دوباره به آن روز برگردیم، آن خرج ها را نمی کردیم. از امروز به بعد، با نگاه به آینده،‌ این نوع از هزینه های غیر ضروری را مدیریت کنید. به قول تنسی ویلیامز:

”بدون پول میشه جوانی رو سر کرد، اما پیری رو نه!”


۳. برای خودنمایی هزینه نکنید

هرچند انسان دوست دارد اطرافیانش او را تایید کنند و یکی از این ابعاد، دارایی های انسان است، اما باید حدی برای این موضوع قائل شد و چیزهایی خرید که نیاز شخصی ما هستند. به قول سوزی اورمان:

” چیزهایی که نیاز ندارید رو برای خودنمایی و تحت تاثیر قرار دادن آدمهایی که ازشون خوشتون نمیاد، نخرید!”


۴. با قلم و کاغذ آشتی کنید

نوشتن و مکتوب کردن هزینه ها و درآمدها و بودجه بندی، به شما کمک می کند که درک بهتری از وضعیت مالی خود داشته باشید. یک نرم افزار ساده مانند Excel هم می تواند این کار را برای شما انجام دهد. افراد ثروتمند، تا ریال آخر درآمدها و هزینه های خود را می دانند و برای آنها برنامه ریزی می کنند. در این باره، جان ماکسول می گوید:

”با کمک بودجه بندی، به جای آنکه دائما دنبال این باشید که ببینید پولتان کجا خرج شده، شما به پولتان می گویید که کجا خرج شود”


۵. سخت و با بهره وری بالا کار کنید

تصور می شود که افراد ثروتمند دائما در حال خوشگذرانی هستند در حالیکه عموم این افراد به طور منظم و همواره در حال کار هستند و نکته قابل توجه آن است که کار کردن این افراد، معمولا بسیار بهره وری بالاتری نسبت به باقی افراد دارد و وقت بسیار کمی تلف می کنند. با کار بیشتر و راندمان بالاتر،‌ احتمال افزایش درآمد شما و در نتیجه احتمال توانایی شما برای پس انداز رقم های بالاتر،‌ طبیعتا بیشتر می شود.


۶. بخش زیادی از درآمد خود را پس انداز کنید

باز هم این تصور غلط وجود دارد که افراد ثروتمند در حال هدر دادن پول خود و خرج کردن بی محابای آن هستند، در حالیکه اگر این کار را می کردند، ثروتمند نمی ماندند! اینکه چقدر از درآمد قابل پس انداز است برای هر کس متفاوت است، اما سعی کنید بیشترین رقمی که می توانید را نسبت به درآمد خود پس انداز کنید. اینگونه همیشه در مواقع لزوم پول خواهید داشت.


۷. حراجها و تخفیفها را دست کم نگیرید

انسانهای ثروتمند نسبت به پول حساس ترند و در تلاش هستند که بیشترین ارزش را از پولی که دارند برای خود ایجاد کنند و به همین دلیل، بسیاری از آنها نسبت به تخفیفها و حراجها و پیشنهاداتی که بعضی فروشگاهها به مشتریان ارائه می دهند،‌ بی اهمیت نیستند. سارا میشل گلار، بازیگر هالیوودی در این باره می گوید:

”وقتی می توانم مثل بقیه برای خرید یک چیز، پول کمتری بدهم، چرا باید برای آن پول بیشتری بدهم؟”


۸. بخشی از پس اندازهای خود را هوشمندانه سرمایه گذاری کنید

اینکه چه حوزه ای برای سرمایه گذاری انتخاب شود، موضوع این مقاله نیست؛ بلکه منظور ایجاد یک ماشین پس انداز و سرمایه گذاری خرد است که علاوه بر مزایای پس انداز، برای شما پول بیشتری نیز می سازد و به آن سود مرکب و فزاینده اضافه می کند. زمانی که به پس انداز کردن عادت کنید و سبک زندگی خود را حول محور آن بچینید، خواهید دید که پس انداز کردن غیرعقلایی، لذت بیشتری نسبت به هزینه کردن غیرعقلایی برای شما ایجاد خواهد کرد.


۹. فرمول طلایی پس انداز ثروتمندان

بسیاری از افراد فکر می کنند که انسانهای ثروتمند و موفق از نظر مالی، ابتدا از درآمد خود هزینه های ضروری را انجام می دهند و سپس آنچه باقی می ماند را در انتهای ماه پس انداز می کنند… در حالیکه این اتفاق،‌ کاملا برعکس می افتد. وارن بافت، یکی از ثروتمندترین انسانهای دنیا جمله معروفی در این باره دارد:

"آنچه که بعد از پس انداز کردن برای شما باقی می ماند را خرج کنید، نه بر عکس."


۱۰. جلوی نشتی ها را بگیرید

هزینه های کوچک و ناخواسته، می توانند برای شما به مرور دردسر ایجاد کنند و دارایی های شما را تحت تاثیر قرار دهند؛ به آنها توجه داشته باشید و هرجایی که موقعیتی فراهم بود، جلوی این هزینه ها را بگیرید. به قول بنجامین فرانکلین:

"مراقب هزینه های کوچک و ناخواسته باشید؛ یک سوراخ کوچک می تواند یک کشتی را غرق کند."


رعایت کردن این قوانین ساده، می تواند تاثیر کوتاه مدت و بلندمدت واضحی بر زندگی همه ما داشته باشد. برای شروع آماده اید؟


روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.