اصول صدگانه پس انداز و سلامت مالی شخصی؛ اصل سوم

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ | پس انداز

یک پس انداز اضطراری داشته باشید

اصل سوم پس انداز و سلامت مالی شخصی، با سنتی ترین و آشناترین سبک پس انداز ارتباط دارد؛ پس انداز برای روز مبادا. اگر یه حساب بانکی پس انداز توی یه شعبه نزدیک خودتون ندارید که توش مقداری پول برای روز مبادا پس انداز کرده باشید، این کار باید اولین اولویت شما باشه. پول نقد نگهداری شده در حساب بانکی، تقریبا میتونه خیلی از مشکلهایی که به صورت اضطراری برای شما به وجود میاد رو حل بکنه. هر چند کارتهای اعتباری بسیار بسیار کم هستند فعلا و در سبد مالی ما آنچنان جایی ندارند،‌ با این حال اگر کارتهای اعتباری هم بودند، باز هم امکان بروز مشکلاتی وجود دارد که نه با کمک کارتهای اعتباری بلکه فقط با پول نقد قابل حل بودند. این حساب پس انداز اضطراری شما برای روز مبادا، میتونه به صورت مرتب و دستی توسط خود شما مدیریت بشه و در ساده ترین حالت،‌ به صورت ماهانه مبلغ ثابتی رو به حساب پس انداز اضطراریتون منتقل کنید یا با کمک سرویس دراپز، بدون اینکه نیاز باشه نگران محاسبات بعضا پیچیده اون باشید، به صورت بهینه و هوشمند، اتوماتیک این حساب رو بسازید و اون رو مدیریت کنید.

اولین قدم در این راه اینه که بفهمیم پس انداز اضطراری دقیقا چه کاری قراره انجام بده. پس انداز اضطراری، پول نقدی است که شما کنار گذاشته اید تنها با این هدف که در زمانهای اضطراری، بتوانید زندگی خود را عادی نگه دارید. اکثر اوقات شما نباید به این پول دست بزنید و در یک حساب بانکی باید نگهداری شود که سود مشخصی هم کسب می کند تا زمانی که واقعا به آن نیاز پیدا کنید؛ مثلا وقتی که کار خود را از دست می دهید، یکی از وسایل خانگی شما خراب می شود، ماشین شما نیاز به تعمیر جدی پیدا می کند یا وقتی که هزینه درمانی ناگهانی به شما تحمیل می شود.

اغلب انسانهایی که با پس انداز میانه ای ندارند، تصور می کنند پس انداز کردن نوعی تنبیه است.


“پولی که در یک حساب بانکی نگهداری بشه و دستمون نیست، برای زندگی کردن نمیشه استفاده کرد ازش، میشه؟”


در حالیکه برعکس این موضوع صحیح است؛ داشتن پس انداز برای روز مبادا و اضطراری، به شما در زمان های اضطراری، امکان زندگی کردن می دهد. با داشتن این پس انداز، با از دست دادن شغل یا خراب شدن ماشین یا خدای نکرده با ابتلا به یک بیماری،‌ نیازی نیست همه چیز را تمام شده بدانید و خواهید دانست که حداقل تا مدتی زندگی شما تحت تاثیر جدی قرار نخواهد گرفت و فرصت برای هماهنگ شدن با شرایط جدید و تامین هزینه های اضطراری خواهید داشت. به موجودی این حساب کاری نداشته باشید و کاملا آن را کنار بگذارید تا زمانی که وضعیتی اضطراری پیش بیاید.

مشکلی که بعضی افراد با پس انداز اضطراری دارند این است که با جمع شدن رقمی قابل توجه، وسوسه خرج کردن آن روی یک خرید غیر ضروری به سراغ آنها می آید و شرایط را در کسری از ثانیه عادی تشخیص می دهند و در یک جلسه خودمانی،‌ رای به خرید یک تلویزیون ۶۰ اینچ با استفاده از پولی که برای روز مبادا پس انداز کرده اند، می دهند. اگر دوست دارید چنین خریدها و هزینه هایی هم داشته باشید و برای پیشروی زندگی خود آنها را ضروری می بینید، یک حساب پس انداز خریدهای غیرضروری هم بسازید که کارکردی متفاوت با حساب پس انداز اضطراری و روز مبادا خواهد داشت و بدون عذاب وجدان می توانید از آن برای خریدهای غیرضروری و خواسته های خود،‌ هزینه کنید. به زودی در مورد این تقسیم بندیها و انواع حسابهای پس اندازی که برای مدیریت کردن امور مالی شخصی و افزایش سطح سلامت مالی پیشنهاد می شوند، خواهیم نوشت و راهکاری عملی برای پس اندازهای اضطراری و غیر اضطراری،‌ معرفی خواهیم کرد.
پست های قبلی از همین مجموعه را می توانید از لینک های زیر بخوانید:
اصل صفرم
اصل اول
اصل دوم


روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.