شخصیت شما؛ امور مالی و بودجه بندی شخصی

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ | مدیریت مالی شخصی

امور مالی شخصی در دید همه یکسان نیستند

بودجه بندی؟

بودجه بندی یعنی تعیین کنید که چقدر و برای چه چیزهایی خرج خواهید کرد و در زمان خرج کردن، حواستان به سقف هایی که برای انواع هزینه های خود تعیین کرده اید،‌ باشد تا قبل از آنکه بیش از حد برای تفریح یا رفت و آمد خرج کنید، متوجه شوید و جلوی آن را بگیرید. اما آیا بودجه بندی تمامی انسانها با هم یکسان است؟‌ آیا یک روش خوب برای همه وجود دارد؟

شخصیت ما، روی تمامی ابعاد زندگی ما و نحوه تعامل ما با محیط بسیار اثرگذار است. جالب است بدانید که شخصیت ما،‌ روی نحوه برخورد ما با مسائل مالی و از جمله بودجه بندی و پس انداز و نحوه هزینه کردن نیز به طور مثبت یا منفی تاثیرگذار است و تیپ های شخصیتی مختلفی در این حوزه تعریف شده اند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

هدفمند

شما اهداف مقطعی و قابل دسترسی متعددی تعیین می کنید و با یک نقشه و برنامه ریزی، سعی در محقق کردن تک تک این اهداف دارید. این اهداف می توانند پس انداز برای خرید ماشین یا پول پیش یک آپارتمان کوچک و یا اهداف مقطعی برای بزرگ کردن اندازه پس اندازهای بلندمدت بازنشستگی و امثالهم باشد. انگیزه، توان تمرکز و نظم درونی شما، به شما کمک می کند که به برنامه های خود پایبند باشید و آنچه در زندگی نیاز دارید را به دست آورید که اهداف مالی بزرگ و کوچک نیز در زمره این دستاوردها قرار می گیرند.

شما که برای همه چیز هدفگذاری و برنامه ریزی می کنید،‌ حواستان به هزینه های غیرمنتظره هم باشد، مثل هزینه های ناگهانی درمانی، هزینه های تعمیر ماشین و دیگر لوازم خانگی و یا حتی اتفاق خوبی مثل سفری غیرمنتظره که باید برای عروسی دوستتان به شهر دیگری سفر کنید! با توجه به شخصیتی که دارید، باید در این موارد به خود بگویید که "ماشین من بهر حال روزی به تعمیر نیاز خواهد داشت" و یا "هزینه های درمانی اجتناب ناپذیرند". به این صورت است که می توانید برای اتفاقات غیزمنتظره آمادگی داشته باشید. به بودجه و هزینه های سال گذشته خود نگاه کنید و سعی کنید پیش بینی کنید که در چه نوع هزینه هایی امکان بروز هزینه های غیرمنتظره خواهید داشت و برای آنها نیز هدفگذاری اقتضایی داشته باشید.

خودکار کننده

شما زندگی خود را با دوستان، خانواده و تفریحات خود پر کرده اید و پول، چیزی نیست که بخش زیادی از فکر شما را به خود اختصاص دهد و موضوع مورد علاقه شما نیست ولی با این حال، شما کنترل خوبی بر زندگی مالی خود دارید. شما یک سیستمی ساخته اید که همه کار را برای شما به صورت اتوماتیک انجام می دهد و بودجه بندی و پس انداز و سرمایه گذاری های خرد و پرداخت اقساط و قبوض و اینها را هم به همین سیستم سپرده اید. اینکه حس کنید پول شما با هوشمندی و در پس زمینه زندگی شما مدیریت می شود،‌ به شما این امکان را می دهد که با آسودگی به موضوعاتی که در زندگی شما اهمیت دارند،‌ بپردازید.

خودکار کردن فرایندها،‌ برای پس انداز و پرداخت های دوره ای و سرمایه گذاری های خرد کار مناسبی است اما برای بودجه بندی، پیشنهاد می کنیم که کاملا متکی به یک راه حل ماشینی نباشید. شاید موقعیت هایی برای بهتر خرج کردن پول شما وجود داشته باشد که از دید ماشینها و نرم افزارها و الگوریتمها پنهان بماند چرا که گزینه های جایگزین صرفا در ذهن شما هستند و نه در هیچ جای دیگر!

سرشلوغ

شما همیشه در حال فعالیت هستید و موبایل شما، مشابه اتاق کنترل عملیات زندگی شماست که همه چیز زندگی شما را کنترل می کند. لیست کارهای روزانه شما را مرتب می کند و اعلانها و زنگ ها نیز شما را در مدیریت جلسات،‌ وظایف خانوادگی و پرداخت های قبوض و کارهایی از این دست،‌ یاری می کنند. شما تمام انرژی خود را روی چیزی که در همان لحظه و یا در آینده بسیار نزدیک اهمیت پیدا می کند می گذارید و اغلب چندین کار را همزمان انجام می دهید و تقریبا همیشه نیز در تمام این گامها، تلفن همراه شما در دستان شماست تا فرایندها را تسریع کند.

ابزارهای همراه،‌ بودجه بندی را کارا و آسان کرده اند و حتی وقتیکه سرکار یا در مترو هستید هم می توانید به این امور بپردازید. اما فراموش نکنید که این کار را نباید سرسری انجام دهید و با فکر و تمرکز،‌ سعی کنید که اهداف بزرگتر و مسیر آینده را نیز در ذهن خود داشته باشید. این که در ۵ ،‌۱۰ یا ۱۵ سال آینده دوست دارید چه اتفاقی بیفتد؟ این کار را با آرامش و حتی الامکان در کنار شریک زندگی خود انجام دهید تا تصویری روشن از اهداف و آینده خود داشته باشید.

دوری کننده

برای شما پول یعنی دردسر و نگرانی؛ برای همین، سعی می کنید حتی الامکان موضوعاتی که در این حوزه قرار می گیرند را عقب بیندازید تا نیاز نباشد دائما به آنها فکر کنید و مثلا قبضها و تصمیمات مالی بزرگتر را تا زمانی که فرصتها در حال از دست رفتن نیستند و یا زمان پرداختها در حال انقضاء نیست، به تاخیر می اندازید. بودجه شما، بیش از آنکه ریاضیات باشد،‌احتمال و تخمین است و به همین دلیل،‌ دقت کافی ندارد و بیش از آنکه به شما کمک کند،‌ نگرانی شما را بیشتر می کند.

کوچک شروع کنید. درست کردن یک بودجه، ممکن است یک کار بسیار بزرگ دیده شود،‌ مخصوصا برای کسی که فکر می کند پول کافی برای آنکه هزینه های خود را پوشش دهد،‌ ندارد. برخورداری از دانش، در زمان مرتب کردن و مدیریت امور مالی شخصی و خانوادگی، اهرمی بسیار قوی است و باید این دانش در شما به وجود آید. با این شروع کنید: در یک هفته،‌ درآمدهای خود را یادداشت کنید و در مقابل، تمام هزینه هایی که انجام می دهید را نیز بنویسید. نکاتی راجع به خود کشف خواهید کرد که فکرش را هم نمی کردید. ارزش این نکات، فراتر از چیزی است که فکرش را می کردید و اولین گامهای شما در راه رسیدن به سلامت مالی هستند.

کافیست خودتان را کمی بیشتر و بدون فیلتر بررسی کنید تا بدانید که باید چگونه با مسائل مالی خود برخورد کنید و انتظار چه چیزهایی داشته باشید.


روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.