اصول صدگانه پس انداز و سلامت مالی شخصی؛ اصل چهارم

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

حداقل یکبار بودجه بندی کنید تا نگاهتان به هزینه هایتان تغییر کند

اصل چهارم پس انداز و سلامت مالی شخصی، با یکی از مهم ترین ابزارهای مدیریت مالی شخصی در ارتباط است؛ بودجه بندی. طبق این اصل،‌ هر کس باید حداقل یکبار برای خود بودجه بندی کند تا اولا فرایند و روشهای آن را بیاموزد و ثانیا نگاه دقیق تر و واقع بینانه ای نسبت به هزینه های خود پیدا کند.

بودجه بندی می تواند ابزاری بسیار مفید برای کنترل کردن هزینه های شما باشد، اما مهم ترین و با ارزش ترین قسمت بودجه بندی، آموختن فرایند صحیح برای این کار و آموختن نحوه صحیح نگاه به هزینه های شخصی است. چطور می توان بودجه بندی را به شکلی صحیح انجام داد؟ بایستی بودجه را بر اساس هزینه های واقعی که در چند ماه اخیر انجام داده اید تعیین کنید. واقعا چقدر بر روی غذا هزینه می کنید؟‌ تفریح؟ مایحتاج منزل؟ هزینه های اینترنت و قبضها؟ ماشین؟ خود را گول نزنید و اعداد واقعی استفاده کنید،‌ نه تخمینهای خوش بینانه. صورتحسابهای بانکی حسابها و کارتهای خود را برای این کار به صورت دقیق مطالعه کنید. این کار به شما نشان می دهد که دقیقا در چه بخش هایی بیش از حد هزینه کرده اید.

همه یکسان نیستند!

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در محتوای آموزشی مدیریت مالی شخصی وجود دارد، قرار دادن همه انسانها در یک گروه رفتاری است. این روش جواب نمی دهد. در عین حال که مجموعه ای از اصول اساسی در ساخت ثروت و مدیریت مالی شخصی به تمامی انسانها قابل تعمیم است،‌ با این حال ممکن است صدها مسیر مختلف برای رسیدن به یک هدف مشترک وجود داشته باشد. بودجه بندی هم یکی از این مسائل است که بایستی روش مطلوب آن بر اساس شخصیت فرد انتخاب و استفاده شود. اگر چندین بار سعی کرده اید که بودجه بندی برای خود انجام دهید و موفق نشده اید به آن پایبند بمانید، ممکن است از روشها و نصایحی استفاده کرده باشید که مناسب شخصیت شما و تمایلات فطری شما نبوده است.

در پست های بعدی، سه روش مختلف بودجه بندی را معرفی و روشهای متفاوتی برای انجام آنها را تشریح می کنیم که برای افراد مختلف با ویژگیهای مختلف رفتاری و روحیات متفاوت،‌ مناسب هستند. این سه روش عبارتند از بودجه بندی مبنا صفر (Zero-based Budgeting)، بودجه بندی اول خود پرداز (Pay Yourself First Budgeting) و بودجه بندی ۵۰/۳۰/۲۰.


پست های قبلی از همین مجموعه را می توانید از لینک های زیر بخوانید:
اصل صفرم
اصل اول
اصل دوم
اصل سوم

با ما همراه باشید. روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.