مدیریت مالی "شخصی" و سفارشی سازی شده؛ بودجه بندی مبنا صفر

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

روش بودجه بندی مناسب شما چیست؟

در پست قبل، اهمیت بودجه بندی شخصی را مورد بررسی قرار دادیم و در انتها به این نکته اشاره کردیم که روش مورد استفاده برای بودجه بندی شخصی، بایستی متناسب با شخصیت و شرایط فرد باشد. از این رو،‌ در این پست به یکی از روش های متداول بودجه بندی اشاره می کنیم و سعی می کنیم ویژگی های افرادی که این روش برای آنها می تواند مناسب باشد را نیز توصیف کنیم.


بودجه بندی با روش مبنا صفر (Zero Based Budgeting)

بودجه بندی با روش مبنا صفر (Zero Based Budgeting)، محبوب ترین روش بودجه بندی و بهترین روش برای شروع است. با این روش بودجه بندی، تمامی پول شما قبل از اینکه به حساب بانکی شما برسد، "خرج" شده است و هر ریال آن، از پیش تخصیص داده شده است.

برای استفاده از این روش،‌ ابتدا باید درآمد ماهانه خود را جمع بزنید. سپس تمامی هزینه های ثابت معمول ماهانه خود را با دقت لیست کنید. بعد از این کار،‌ هزینه های متنوع و متغیری که دارید را نیز بنویسید. در آخر، اهدافی که برای پس انداز کردن تعیین می کنید را نیز در بودجه بندی خود در نظر بگیرید. فراموش نکنید که هزینه های غیر ماهانه را هم در نظر بگیرید مثلا حق اشتراک سالانه مجلات یا باشگاهها وعوارض و مالیات و امثالهم. نکته مهم آن است که زمانی که مخارج خود را می نویسید،‌ ابتدائا آنچه واقعا اتفاق می افتد را بنویسید و نه آنچه می خواهید اتفاق بیفتد و از نحوه هزینه کردن خود در ماههای اخیر در تنظیم این لیست کمک بگیرید.

اگر کل درآمد ماهیانه شما ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان باشد، یک نمونه بودجه بندی مبنا صفر به شکل زیر خواهد بود:


موجودی در ابتدای ماه: ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان

 • اجاره:‌ ۷۰۰،۰۰۰ تومان
 • غذا: ۵۰۰،۰۰۰ تومان
 • اقساط: ۳۵۵،۰۰۰ تومان
 • بیمه سلامت: ۶۰،۰۰۰ تومان
 • بیمه خودرو: ۳۰،۰۰۰ تومان
 • حمل و نقل (بنزین و کرایه تاکسی): ۱۰۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه های آب،‌ برق، گاز و تلفن: ۳۰۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه بسته های اینترنت: ۲۱،۰۰۰ تومان
 • اشتراک سرویس های آنلاین: ۹،۰۰۰ تومان
 • تفریح: ۱۰۰،۰۰۰ تومان
 • پوشاک: ۵۰،۰۰۰ تومان
 • پس انداز بلند مدت: ۲۵۰،۰۰۰ تومان
 • پس انداز برای هزینه های غیر منتظره جاری: ۲۵،۰۰۰ تومان
موجودی در انتهای ماه: صفر


وقتی که از چنین روشی برای بودجه بندی استفاده می کنید، پول خود را کاملا شفاف و مشخص خرج می کنید و بعد از تنظیم یک طرح، به آن وفادار می مانید و سعی می کنید آن را مو به مو اجرا کنید.

نقاط مثبت

اگر درآمد ماهانه شما منظم و ثابت است، می توانید یک بودجه بسازید و هر ماه همان را اجرا کنید، البته به شرط آنکه به صورت ماهیانه برای هزینه های بزرگ یکباره، برنامه ریزی داشته باشید و آنها را در بودجه خود به صورت خرد خرد در نظر بگیرید. قطعا حداقل یک آیتم هزینه ای وجود خواهد داشت که آن را در نظر نگرفته اید و هزینه های غیر منتظره هم قطعا به شما تحمیل خواهند شد. زندگی همین است. طبیعتا در این زمانها،‌ باید کمی بودجه بندی خود را تغییر دهید تا با شرایط جدید یا اتفاقات ناگهانی تنظیم شود. این روش بودجه بندی بسیار راحت انجام می شود و مناسب طیف گسترده ای از افراد می باشد.

نقاط منفی

اگر درآمد شما منظم نیست، این روش ممکن است برای شما کمی سخت باشد. برای آنکه از این روش استفاده کنید،‌ می توانید میانگین درآمد چند ماهه اخیر و یا حداقل درآمد ماهانه مورد انتظار خود را در نظر بگیرید.

نقطه ضعف دیگر این روش آن است که ممکن است احساس محدود شدن به بعضی از افراد بدهد، مخصوصا که در تعیین و تنظیم هزینه ها، به احتمال زیاد هزینه هایی فراموش می شوند که بعدا خود را نشان خواهند داد. اگر نتوانید واقعا سرفصل های مخارج خود را در نظر بگیرید،‌ این روش برای شما خروجی خوبی نخواهد داشت.

ابزارها

نرم افزارهای مختلفی برای بودجه بندی وجود دارند، اما پیشنهاد ما این است که برای آنکه درک صحیح و عمیقی از هزینه های خود داشته باشید، ابتدا از قلم و کاغذ استفاده کنید و در گام بعدی از صفحات گسترده (مانند Excel، Google Sheets، Numbers و امثالهم) استفاده کنید.

برای پیاده سازی این روش بودجه بندی و کنترل داشتن روی هزینه های خود، روش های مختلفی وجود دارد. روشهای سنتی مثل استفاده از پاکت های مختلف برای تقسیم درآمد خود در ابتدای ماه و با خرج کردن از هر پاکت که هر کدام مختص یک دسته بندی مشخص است، خود را مجبور به رعایت بودجه بندی خود می کنید و وقتی پول یک پاکت تمام شد، غیر از مواقع اضطراری،‌ نباید به دیگر پاکتها حتی فکر کرد. این روش برای کسانی که پول خود را نقد استفاده می کنند و به راحتی آن را آتش می زنند،‌ مناسب است. هر چند با توجه به اینکه بیشتر هزینه ها به صورت خرید با کارت و یا خرید آنلاین انجام می شود،‌ این روش کمی قدیمی به نظر می رسد. مهم توجه به فلسفه پشت این روش عمل است. این نوع از روشها مخصوص افرادی است که دوست دارند کاملا فعالانه امور مالی خود را به صورت دستی کنترل کنند.


نکته مهم آن که صحبت از این روشها و ابزارها، فقط با هدف معرفی کردن و ایده دادن به شماست و می توانید دقیقا از آنها استفاده نکنید و یا با تغییراتی از همین روشها بهره بگیرید. همه روشها برای همه افراد با ویژگیهای شخصیتی مختلف و رفتارهای متنوع و سبک های زندگی متفاوت، کار نخواهند کرد و اگر نتوانسته اید تا به حال در بودجه بندی شخصی موفق باشید،‌ شاید به خاطر آن است که روش مناسب خود را پیدا نکرده اید. روش بودجه بندی شما باید برای شما مفید باشد،‌ نه کس دیگری!

در پست بعدی،‌ راجع به روش دیگری از بودجه بندی با نام بودجه بندی "اول خود پرداز" صحبت خواهیم کرد.

روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.