مدیریت مالی "شخصی" و سفارشی سازی شده؛ بودجه بندی "اول خود پرداز"

۳ خرداد ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

روش بودجه بندی مناسب شما چیست؟

در پست های پیشین راجع به بودجه بندی و اهمیت تناسب روش مورد استفاده برای این کار با ویژگی های شخصیتی شما صحبت کردیم و سپس یکی از روش های بودجه بندی را به همراه یک مثال، توضیح دادیم. در این پست،‌ یکی دیگر از روشهای متداول بودجه بندی را معرفی می کنیم.

بودجه بندی "اول خود پرداز" (Pay Yourself First Budgeting)

این روش بودجه بندی، مناسب کسانی که پس انداز می کنند و به طور طبیعی، رفتار آنها حول پس انداز کردن شکل گرفته است. می توان گفت اگر آگاهی کامل نسبت به هزینه ها و رفتار خود دارید و با کمی صرفه جویی هم مشکلی ندارید، این روش به راحتی برای شما قابل استفاده است.

برای کسانی که می خواهند شروع به مدیریت مالی شخصی و بودجه بندی برای خود نمایند، معمولا پیشنهاد می شود که روش بودجه بندی مبنا صفر را حتما امتحان کنند تا با کلیات و اصول اساسی بودجه بندی آشنا شوند. اگر الگوهای هزینه ای تغییرات چندانی نداشته باشد و درآمد شخص نیز تقریبا حول یک الگوی مشخص شکل بگیرد، همان روش بسیار خوب پاسخگوی نیازهای شخص خواهد بود. اما در صورتی که هزینه ها و درآمدها کاملا متغیر باشند و هیچگونه نظمی نداشته باشند، بودجه بندی مبنا صفر احتمال ایجاد استرس را بالا خواهد برد و از آنجایی که در این حالت، کارایی این روش به مرور کمتر خواهد شد، ممکن است انگیزه ادامه کار را از شخص بگیرد.

در این حالت، روشی که در ادامه معرفی می شود کارساز خواهد بود؛ روشی که در آن ابتدا به خود پرداخت می کنید و نیاز نیست خیلی روی جزئیات خیلی دقت به خرج دهید.

روش انجام

پس اندازهای خود را به صورت اتوماتیک و در ابتدای ماه از درآمد خود کم کنید. پس اندازهای شما می توانند پس اندازهای اضطراری، کوتاه مدت و یا بلندمدت و با هدفی خاص باشند. سرویس پس انداز هوشمند و اتوماتیک دراپز می تواند پس انداز کردن را برای شما به صورت اتوماتیک انجام دهد و برای اجرای این روش، شدیدا استفاده از این سرویس پیشنهاد می شود.

برای پس اندازهای مرتب و منظم با رقم ثابت، در اینترنت بانک برخی بانکها نیز امکان تعیین رقمها و بازه های زمانی مشخص برای انتقال وجه به دیگر حسابهای شما که برای پس انداز کردن می توانند استفاده شوند، وجود دارد.

پس از این کار، هزینه قبضهای منظم خود را از باقیمانده پول خود کم کنید و سپس تصمیم بگیرید که با پولی که باقیمانده، چه کاری می خواهید انجام دهید. در انتهای ماه، این پول نیز می تواند به پس اندازهای شما اضافه شود و یا به عنوان مثال، برای تفریح و تشویق خود از آن استفاده کنید. با خیال راحت می توانید این پول را خرج کنید چرا که ابتدا به اهداف پس انداز خود توجه کرده اید و مبالغ مورد نیاز برای آنها را تامین کرده اید.

برای اینکه این روش به خوبی کار کند، نیاز است که حداقل دو نوع پس انداز (یکی برای هزینه هایی که زمان انجام آنها تقریبا مشخص است و دیگری به عنوان پس انداز مستمر و جاری) داشته باشید و علاوه بر این، رفتارهای هزینه ای شما نیز می بایست در حد قابل قبولی، متناسب با اوضاع کلی زندگی شما باشد.

اگر به تازگی شروع به بودجه بندی کرده اید، بهتر است چند ماه هزینه های خود را با روش بودجه بندی مبنا صفر ردیابی و مدیریت کنید و سپس روشهای خودمختارتری مثل روش اول خودپرداز را استفاده نمایید.

نکته مهمی که باید در این پست هم مجددا به آن اشاره کنیم، آن است که صحبت از این روشها و ابزارها، فقط با هدف معرفی کردن و ایده دادن به شماست و می توانید دقیقا از آنها استفاده نکنید و یا با تغییراتی از همین روشها بهره بگیرید. همه روشها برای همه افراد با ویژگیهای شخصیتی مختلف و رفتارهای متنوع و سبک های زندگی متفاوت، کار نخواهند کرد و اگر نتوانسته اید تا به حال در بودجه بندی شخصی موفق باشید،‌ شاید به خاطر آن است که روش مناسب خود را پیدا نکرده اید. روش بودجه بندی شما باید برای شما مفید باشد،‌ نه کس دیگری!

در پست بعدی،‌ راجع به روش دیگری از بودجه بندی با نام بودجه بندی "۵۰/۳۰/۲۰" صحبت خواهیم کرد.

روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.