مدیریت مالی "شخصی" و سفارشی سازی شده؛ بودجه بندی ۵۰/۳۰/۲۰

۱۷ تیر ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

بودجه بندی شخصی ماشینی

در پست های پیشین راجع به بودجه بندی و اهمیت تناسب روش مورد استفاده برای این کار با ویژگی های شخصیتی شما صحبت کردیم و سپس با بودجه بندی به روش های مبتنی بر صفر و اول خود پرداز آشنا شدیم. در این پست،‌ یکی دیگر از روشهای متداول بودجه بندی را معرفی می کنیم.

بودجه بندی ۵۰/۳۰/۲۰

این روش، مناسب کسانی که از قانون و چارچوب استقبال می کنند و با آنها راحت تر هستند و چون معمولا ولخرج هستند، در صورتی که یک قانون مشخص برای پولهای خود تعیین کرده باشند، بسیار زندگی راحت تری خواهند داشت.

من شخصا چندان طرفدار استفاده از این روش به تنهایی نیستم اما فکر می کنم که می تواند مکمل بسیار خوبی برای روش های دیگری باشد که ممکن است برای افراد مختلف مناسب باشد. البته این به آن معنا نیست که این فرایند ساده، برای شما فایده نخواهد داشت و همانطور که پیشتر چندین بار اشاره شده، روش بودجه بندی مناسب برای هر فردی می تواند متفاوت باشد.

در این روش بودجه بندی، همانطور که حدس زده اید، شما بایستی درآمد خود را به سه بخش تقسیم نمایید و به عنوان مثال، به این صورت تقسیم نمایید:

  • ۵۰ درصد از درآمد:‌ هزینه های خانه، رفت و آمد، امکانات خانه (آب و برق و گاز) و خواروبار
  • ۲۰ درصد از درآمد: پس انداز کوتاه مدت، پس انداز بلند مدت، اقساط
  • ۳۰ درصد از درآمد: تفریح، هزینه های تلفن و اینترنت، هزینه های فرزندان و هر چیز دیگری که در دو بخش بالایی نمی گنجد!

توجه داشته باشید که این تنها یک پیشنهاد کلی برای نحوه تقسیم بندی هزینه های شماست و در صورتی که مثلا می توانید از هزینه های اول و سوم بکاهید و به دسته دوم اضافه کنید، می تواند برای شما مفید باشد. بدیهی است افراد مختلف در رده های سنی متفاوت و شرایط زندگی مختلف، ممکن است دسته بندی های متفاوتی برای هزینه های خود داشته باشند و این طبیعی است. مسئله اساسی که این روش در تلاش است آن را پیاده سازی نماید،‌ تقسیم هزینه ها به سه بخش اساسی است:

  • هزینه های ضروری و پایه ای (Needs)
  • آینده نگری، پس انداز و افزایش سلامت و توان مالی برای پاسخگویی به شرایط غیرقطعی زندگی
  • هزینه های غیرضروری و مبتنی بر سبک زندگی و خواسته ها (Wants)


نکته مهمی که باز هم آن را تکرار می کنیم، آن است که صحبت از این روشها و ابزارها، فقط با هدف معرفی کردن و ایده دادن به شماست و می توانید دقیقا از آنها استفاده نکنید و یا با تغییراتی از همین روشها بهره بگیرید. همه روشها برای همه افراد با ویژگیهای شخصیتی مختلف و رفتارهای متنوع و سبک های زندگی متفاوت، کار نخواهند کرد و اگر نتوانسته اید تا به حال در بودجه بندی شخصی موفق باشید،‌ شاید به خاطر آن است که روش مناسب خود را پیدا نکرده اید. روش بودجه بندی شما باید برای شما مفید باشد،‌ نه کس دیگری!

اگر از هر کدام از این روشها استفاده می کنید، لطفا تجربیات خود را با ما در میان بگذارید! روش بودجه بندی مناسب و یا پیشنهادی شما چیست؟

روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.