هشت عادت مالی فقیرکننده - قسمت اول

۳ مرداد ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

اگر این عادتها را دارید، فقیر می شوید حتی اگر درآمد بدی هم نداشته باشید!

موجودی حساب بانکی شما در روزهای آخر ماه مبلغ قابل اعتنایی است؟ به این فکر کردید که پول شما خرج چه چیزهایی می شود؟ آیا اخیرا به این فکر کرده اید که جیب شما سوراخ شده؟ یا مثلا حفره های نامرئی در حساب بانکی شما به وجود آمده؟ برخی رفتارها و عادتهای ما باعث میشود که علی رغم داشتن درآمدی معقول، باز هم اواخر هر ماه پولی برای ما باقی نماند. در این پست بلاگ،‌ راجع به بعضی از این رفتارها توضیح می دهیم.


عادت اشتباه ۱؛ افزایش هزینه ها همگام با افزایش درآمد

هیچ اشکالی ندارد که سطح استاندارد و کیفیت زندگیتان را هر زمانی که می تونید بالا ببرید. با این حال، اگر شما کسی هستید که دائما به دنبال پیدا کردن راههایی برای خرج کردن پول هستید، احتمالا به زودی دچار وضعیت بدی خواهید شد. اگر شما همزمان با هر بار که درآمدتان افزایش می یابد (یا حتی وقتی که درآمدتان ثابت می ماند)، هزینه های جدید و بعضا تکرار شونده هم برای خودتان بتراشید، تامین یک سطح مناسب و قابل قبول از سلامت مالی و پس انداز، برای شما بسیار دشوار خواهد شد.

سعی کنید هزینه های خودتون رو تا جایی که میتونید ثابت نگه دارید ولی همیشه در حال تلاش برای پیشرفت درآمد خودتون باشید. یا در بدترین حالت ممکن، سعی کنید شیب افزایش هزینه های شما نسبت به شیب افزایش درآمد شما، ملایم تر باشه. این مسیر و طرز فکر مثبتیه و احتمال موفقیت در این مسیر،‌ بسیار بیشتره.


عادت اشتباه ۲؛ تمرکز روی حال و اهمیت ندادن به آینده

اغلب، وقتی افراد می بینند که حل یک مساله کمی سخت است،‌ سعی می کنند آن را به آینده موکول کنند و به آن اعتنا نکنند. این کار، یک روش مطمئن برای بدبخت شدن است. در موضوعات مالی هم این اتفاق کم نمی افتد. معمولا انسانها سعی می کنند که به نیازهای فعلی خودشان رسیدگی کنند و خیال می کنند که نیازهای آینده، خود به خود و حالا به روشی که فعلا نمی دانند، نهایتا تامین می شوند.

باید در زمان اتخاذ تصمیمات مالی،‌ آینده را نیز در چشم انداز تصمیم گیری خود در نظر بگیریم. هر چند خوب است که همه چیز را در زمان حال بتوانیم حل و فصل کنیم،‌ با این وجود سعی کنید که تا جای ممکن آینده را به حال بیاورید و آن را بسیار دور در نظر نگیرید.


عادت اشتباه ۳؛ فکر می کنید که برای پس انداز داشتن،‌ زود است

وقتی که جوان هستیم، بسیار ساده گول لذتها و تفریحات و امکانات غیرضروری که به وسیله پول می توانیم برای خود تهیه کنیم را می خوریم. بسیاری از مردم فکر می کنند که "همین الان" بسیار برای پس انداز کردن یا سرمایه گذاری، زود است. غلط است دیگر! هیچوقت برای اینکه بخشی از درآمد خود را، چه درآمد زیادی داشته باشید و چه کم، کنار بگذارید و پس انداز کنید، زود نیست! همین امروز شروع کنید. جالب است بدانید که متخصصان امور مالی شخصی، معتقدند که شما باید قبل از اینکه پول خود را خرج کنید، پس انداز خود را از آن کم کنید و کناری بگذارید و بعد، باقی را خرج کنید و اصولا وقتی پس انداز ندارید، خرج کردن ریسک بسیار بالایی برای شما ایجاد خواهد کرد.


عادت اشتباه ۴؛ تحت کنترل نداشتن دخل و خرج

همه ما فکر می کنیم که می دانیم پولهای ما از کجا می آیند و به کجا می روند. متاسفانه،‌ این برای همه ما صدق نمی کند. ما ممکنه که نسبت به هزینه های عمده خودمون آگاهی داشته باشیم، اما چیزهای کوچکی هستن که معمولا پول ما رو بیشتر از این هزینه های عمده و بزرگ هدر میدن و ما خیلی روی اونها تسلط نداریم.

نوشتن حساب و کتاب و دخل و خرج، ایده خوبی است که می تواند کنترل پولهای شما را در دستان شما نگه دارد. یک دفترچه انتخاب کنید و تمامی درآمدها و هزینه های خود را، هر چقدر جزئی هم بودند، در آن ثبت کنید. با این کار، برای مدیریت کردن هزینه ها و درآمدهای خودتان بسیار اطلاعات دقیق تری از خودتان پیدا می کنید و با آگاهی بیشتری تصمیم گیری می کنید.


هشت عادت فقیر کننده - قسمت دوم
روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.