هشت عادت مالی فقیرکننده - قسمت دوم

۵ مرداد ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

اگر این عادتها را دارید، فقیر می شوید حتی اگر درآمد بدی هم نداشته باشید!


در پست قبل ، راجع به برخی عادتهای مالی و رفتارهایی که مانع پیشرفت و بهبود وضع مالی شما علی رغم افزایش حقوق و درآمد شما می شوند، نوشتیم. در این پست، رفتارهای سمی دیگری را نیز معرفی می کنیم که همان اثر منفی را بر شما خواهند داشت و باید حتما مورد توجه قرار گیرند.


عادت اشتباه ۵؛ بودجه نداشتن یا بودجه بندی بد و غلط

ممکن است که شما همه چیز را هم مستند کنید و باز هم حس کنید وضعیت شما با قبل تفاوت چندانی نکرده. احتمالا به خاطر اینست که بودجه بندی را فراموش کرده اید. داشتن یک بودجه مستند شده و منطقی و واقع بینانه که با رفتار و وضع زندگی شما سازگار باشد، سنگ بنای داشتن یک زندگی موفق مالیست.

یک بودجه برای خود بسازید و به آن عمیقا پایبند باشید. تجربه شخصی ما نشان داده که بودجه داشتن،‌ باعث می شود بسیار نگاه متفاوت و جدی تری به هزینه ها و در کل، امور مالی شخصی خود داشته باشید و تصمیمات را با دقت نظری بیشتری بگیرید. بدون داشتن یک بودجه و البته، اراده ای که آن بودجه را در نظر داشته باشد، بسیار راحت ممکن است هزینه های غیر ضروری و بی دلیل، شما را درگیر خودشان کنند و اوضاع شما را به راحتی به سمت بحرانهای مالی کوچک و بزرگ،‌ هدایت کنند.


عادت اشتباه ۶؛ عدم تمایز بین نیازها و خواسته ها

برای آنکه بتوانید پس انداز،‌ سرمایه گذاری و در نهایت، ایجاد ثروت کنید، اهمیت بسیاری دارد که کاملا به نیازها، خواسته ها و غیرنیازها توجه داشته باشید و آنها را برای خود بتوانید شناسایی کنید و به دسته های "باید داشته باشم"، "خوب است داشته باشم" و "نداشته باشم هم مهم نیست تقسیم کنید". ضروری است اهداف مالی خود را اولویت بندی کنید. اگر ثروتمند شدن برای شما اولویت بالایی دارد، بایستی به احتمال خیلی زیاد بعضی از لذتهای فعلی خود را فدا کنید، چه خوشتان بیاید و چه نیاید!

اهداف خود را کاملا شفاف و روشن بدانید و آنها را بنویسید. در فواصل زمانی تقریبا منظم هم آنها را بازبینی کنید و رفتار خود را با توجه به آنها بسنجید تا ببینید که آیا در مسیر درستی قرار دارید یا خیر.


عادت اشتباه ۷؛ بی توجهی به بدهی ها

بخش زیادی از منابع مالی و پولهای بسیاری از مردم دنیا در دنیای کنونی، برای پرداخت بهره وام های بانکی و غیر بانکی هزینه می شود که این مسئله در کشور ما نمود بسیار قوی تر و واضح تری دارد. حقیقت تلخی است و باعث می شود بسیاری از افراد، مدت زمانی بسیار طولانی درگیر این چرخه بی رحمانه بهره های سنگین بانکی شوند و بدین ترتیب،‌ جای چندانی برای پس انداز ممکن است برای آنها نماند.

اول از همه بایستی بازپرداخت وام و بدهی های خود را به اولویت اول هزینه های خود تبدیل کنید. برنامه ای برای این کار بچینید و هر چه شد، به این برنامه وفادار بمانید. چرا که قطعا دوست ندارید ناتوانی در مدیریت بدهی ها سلامت مالی شما را به خطر بیندازد!


عادت اشتباه ۸؛ خرید دائم مدلهای جدید ابزارهای الکترونیکی

هرچند خرید ابزارهای الکترونیکی مورد نیاز شما هیچ ایرادی ندارد،‌ با این وجود،‌ اصرار روی خرید آخرین مدل موبایل و به روز رسانی دائم و تبدیل دستگاههای فعلی به جدیدترین دستگاهها،‌ قطعا بیشتر از منفعت این دستگاهها به شما ضرر خواهد زد. مسئله اساسی هم این است که در این کار مرزی وجود ندارد و ممکن است چندین سال اسیر وسوسه داشتن آخرین مدل از یک موبایل باشید و دائما در اوج قیمت و با صرف هزینه ای که می توانست جای بهتری خرج شود، دستگاهی تهیه کنید که نیاز جدیدی از شما برطرف نمی کند و بهبود خیلی خاصی در زندگی شما ایجاد نمی کند.

کنترل زندگی خود را امروز به دست بگیرید. آنچه که لازم است امروز انجام دهید را واقعا انجام دهید چرا که "به عمل کار برآید به سخندانی نیست". مطمئن باشید که می توانید. این لطف را در حق خودتان بکنید و حرکت به سوی زندگی مرفه و معقول را از امروز شروع کنید. مسیر راحتی نیست اما نتیجه ی کار که همان سلامت و امنیت مالی است،‌ به زحمتش می ارزد! به قول ویلیام شتنر، بازیگر مجموعه Star Trek، "اگر پس انداز کردن اشتباه است، من ترجیح می دهم که اشتباه کنم!"

شما کدام یک از این عادتها را دارید؟

روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.