بایدها و نبایدهای پس انداز و سلامت مالی در خانواده - قسمت اول

۲۵ شهریور ۱۳۹۶ | پس انداز

وفاداری مالی؛

با شریک زندگی خود از نظر مالی روراست باشید


طبق نتایج تحقیقی که بانک SunTrust در سال ۲۰۱۵ انجام داده، پول کماکان مهم‌ترین عامل ایجاد تنش و استرس در روابط خانوادگی است و هرچند این موضوع سوژه لطیفه‌ها و شوخی‌های بسیاری می تواند باشد،‌ اما در واقعیت،‌ مسئله‌ایست که چندان شوخی‌بردار نیست.

مطالعه دیگری نیز در سال ۲۰۱۳ انجام شده که نشان می‌دهد بحث و جدل‌ بر سر موضوعات مالی در اوایل ازدواج، فارغ از میزان درآمد و هزینه‌ها و بدهی‌های افراد، قوی‌ترین نشانه ایراد در رابطه و مقدمه‌ای بر طلاق و جدا شدن زوجین است. در این مطالعه همچنین این نتیجه به دست آمد که بحث در رابطه با مسائل مالی، طولانی‌ترین و پر‌تنش‌ترین دعواها میان زن و شوهر‌هاست.

بعد از آغاز زندگی مشترک، نیاز است استراتژی‌ها و مهارت‌هایی برای ایجاد سلامت مالی و حرکت در این راستا در طرفین ازدواج تقویت شود که در این پست، در قالب بایدها و نبایدهای مدیریت مالی در خانواده به آنها اشاره می‌شود.


صحبت کردن راجع به پول


باید در رابطه با پول صحبت کنید! نباید صحبت راجع به پول را سخت و پیچیده کنید!

کلید حل اغلب مشکلات و چالش‌های خانوادگی، در صحبت کردن نهفته است و این موضوع،‌ علی‌الخصوص در مورد مشکلات مالی خانواده،‌ صدق می کند. صحبت راجع به مسائل مالی می‌بایست پیش از آن که ازدواج رسمی شود و جشن عروسی برگزار شود، اتفاق بیفتد و در این زمان، صداقت،‌ صراحت و شفافیت، مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که بایستی در نظر گرفته شوند. در زمینه مسائل مالی، اهداف،‌ ارزش‌ها، عادات رفتاری و انتظاراتی که از یکدیگر دارید را با هم در میان بگذارید و به طرف مقابل خود بگویید که تا به حال از لحاظ مالی در چه وضعیتی بوده‌اید و وضعیت فعلی شما به چه صورت است و مایلید که در آینده به چه وضعیتی برسید.

صحبت در رابطه با این مسائل را نباید برای طرف مقابل خود سخت کنید و توافق کنید که خونسردی خود را حفظ خواهید کرد و طرف مقابل را برای اشتباهات گذشته‌اش خجالت زده نمی‌کنید. وقتی که پیشفرض زوج‌ها این است که صحبت در رابطه با این مسائل پیچیده و سخت است، ترجیح می‌دهند که به کل در این رابطه با یکدیگر صحبت نکنند و این به تعویق انداختن‌ها، موجب می‌شود که در آینده اضطراب از صحبت کردن نیز به این مشکلات اضافه شود و هر صحبتی راجع به مسائل مالی را با پیچیدگی به مراتب بیشتری مواجه می‌سازد.

اگر ترجیح می‌دهید که با خرت و پرت‌های روی میز بازی کنید و برای بار هزارم کشوی لباس‌ها را مرتب کنید ولی در رابطه با پول و مسائل مالی با هم صحبت نکنید، واضح است که پیشفرض مثبتی راجع به این صحبت‌ها ندارید. در این موقعیت،‌ پیشنهاد می‌شود که یک "قرار عاشقانه مالی" با همسر خود داشته باشید و همزمان با صحبت در رابطه با فاکتورها و رسیدها و اعداد و ارقام، با آرامش و در فضایی امن و صمیمی، در حالی که موزیک ملایمی پخش می‌شود، چای و شیرینی میل کنید و درباره اهداف و رویاهای مالی خود عمیقا و بدون قضاوت صحبت کنید و به این ترتیب،‌ سعی کنید مقاومت در برابر صحبت راجع به مسائل سخت مالی را بشکنید و درباره پول، در فضایی جدید با یکدیگر صحبت کنید.


همراهی و همدلی


باید برای پشتیبانی از اهداف مالی خود، ساختارمند عمل کنید! نباید فکر کنید که پول، خودش خودش را پس انداز می‌کند!

هرچند ازدواج کردن، چالش‌های بسیار جدی و بزرگی می‌تواند داشته باشد، با این وجود از نظر مالی می‌تواند برای طرفین مفید واقع شود. ازدواج کردن، می‌تواند راهی برای دو برابر کردن درآمد بدون دو برابر کردن هزینه‌ها باشد. اگر بتوانید با یکدیگر و برای اهداف مشترک تلاش کنید و یا به بیانی دیگر، اهداف خود را تبدیل به اهداف خانواده خود کنید و همزمان برای رسیدن به آنها تلاش کنید، قطعا سریعتر به آنها خواهید رسید. با این حال در نظر داشته باشید که بدون شفافیت و صراحت در رابطه با اهداف و آرزوها و همینطور بدون انجام دادن اقدامات عملی و مشخص و مستمر، اهداف شما به صورت اتوماتیک با ازدواج و صرف این که اسمتان در شناسنامه همدیگر ثبت شده، محقق نخواهند شد.

بسیاری از افراد صرفا برای این که در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند،‌ سریع‌تر زندگی مشترک زیر یک سقف را شروع می‌کنند بدون این که نقشه و برنامه مشخص و ساختارمندی برای پول و مدیریت امور مالی خانواده خود داشته باشند. وقتی که زوج‌ها توجهی به پول خود ندارند و آن را رهگیری نمی‌کنند و صرفا اهدافی برای خود تعیین می‌کنند مثل پرداخت اقساط و تهیه پول پیش خانه و پس‌انداز اضطراری، تقریبا هیچ پس‌اندازی نمی‌کنند چرا که صرف هدف‌گذاری کافی نیست و باید روش رسیدن به آن هدف را هم تعیین کرد و ساختاری برای آن پیاده‌سازی کرد. مثلا اگر برای هدفی خاص قرار است پس‌اندازی انجام شود، دقیقا تعیین شود که چطور این پس‌انداز قرار است انجام شود و صرفه جویی در هزینه‌های مشخصی باید انجام شود یا خیر و اینکه این پس‌انداز در چه حسابی نگهداری می‌شود و مسائلی از این دست. تا زمانی که برای هزینه های یک سال خود پس‌انداز اضطراری ندارید، تقریبا سرمایه‌گذاری برای شما زود است و نکاتی از این دست نیز باید در برنامه های خود در نظر بگیرید. مهم‌تر از تعیین استراتژی و برنامه برای پس‌انداز، به راه انداختن عملیاتی آن است که می‌تواند از طریق اپلیکیشن‌ها و سرویس‌هایی که پس‌انداز را به صورت اتوماتیک برای کاربر انجام می دهند (مثل دراپز)، نقشه و اهداف را به برنامه عملیاتی تبدیل کرد و آن را به حرکت درآورد.


تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌ها


باید با استفاده از نقاط قوت خود، در بهبود وضعیت مالی خانواده خود مشارکت کنید! نباید از مشارکت و تلاش همسر خود غافل باشید!

اغلب از میان زن و شوهر،‌ یکی مسئولیت امور جاری زندگی و مخارج و جریان نقدی و هزینه‌های خرد را بر عهده می‌گیرد و طرف دیگر، تصمیمات و اقدامات کلان‌تر را مدیریت می‌کند. بعضی دیگر از زوج‌ها هم ممکن است وظایف را به شکل دیگری میان خود تقسیم کنند و مثلا یکی مسئول اقساط کوتاه مدت و بلند مدت باشد و دیگری مسئولیت هزینه‌های روزمره و خوار و بار را بر دوش بگیرد. مسئله مهم آن است که نقش‌ها و مسئولیت‌های خود را شفاف و در تعامل با یکدیگر تعیین کنید و سعی کنید این کار را به گونه‌ای انجام دهید که از نقاط قوتتان به نحو احسن در راستای بهبود وضعیت اقتصادی خانواده استفاده شود.

روشی که برای تقسیم مسئولیت‌ها پیشنهاد می‌شود و عموما موفق هم بوده این است که طرفی که درآمد بیشتری دارد، تصمیمات خرج و مخارج را به طرفی که درآمد کمتری دارد،‌ تفویض کند. همه افراد نمی‌توانند به راحتی مسئولیت‌های خود را واگذار کنند و به نوعی، اتخاذ برخی تصمیمات را به طرف مقابل تفویض کنند، اما اگر این کار را بتوانید انجام دهید، باعث می‌شود همسرها روی آن‌چه که بیشتر در آن مهارت دارند و بهتر هستند، تمرکز کنند - کسب درآمد، سرمایه‌گذاری یا مدیریت هزینه‌ها و درآمدها.

اینکه علاقه‌ای نداشته باشید که بخش خاصی از زندگی مالی را مدیریت کنید و بر عهده شما باشد، طبیعی است،‌ اما اینکه به طور کلی بخواهید به آن اهمیت ندهید، مشکل ساز است. حداقل سالی (یا فصلی) یک بار باید با همدیگر راجع به اینها و حوزه مسئولیت خود با طرف مقابل صحبت کنید و در جریان روند حوزه های مسئولیتی یکدیگر قرار بگیرید. لازم نیست یک جلسه سنگین و رسمی باشد و فقط کافیست بفهمید در زندگی مالی شما چه درآمدها و هزینه‌هایی وجود دارند و خرج چه چیزهایی می شوند و چه میزان از آن پس‌انداز و چه میزانی سرمایه گذاری می‌شود.

اعدادی که برای شما باید مهم باشند را پیدا کنید و مقادیر آنها را درک کنید. به طور شفاف درک کنید که درآمد، ارزش دارایی‌ها و روند جریان نقدینگی شما به چه صورت است و اعداد آن چند هستند. بودجه و یا برنامه هزینه‌کرد خود را بفهمید حتی اگر ساده‌ترین نوع برنامه باشد؛ "۲۰ درصد درآمد را پس‌انداز کن و بقیه را خرج."


در پست بعدی در این باره بیشتر خواهیم نوشت.


با ما همراه باشید. روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.