بایدها و نبایدهای پس انداز و سلامت مالی در خانواده - قسمت دوم

۲۰ آبان ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

پیشگیری از خیانت مالی

در پست پیشین در مورد راه‌های سلامت مالی در خانواده نکاتی را ذکر کردیم. در این یادداشت،‌ به ادامه آنها می پردازیم و توصیه می‌کنیم قبل از خواندن این پست، حتما مروری روی قسمت اول این موضوع داشته باشید.


یک چشم‌انداز و هدف مشترک بسازید


باید به چیزهایی که برای شما اهمیت دارند، اولویت بدهید
نباید همسر خود را مجبور کنید که از اولویت دادن به آنچه برایش اهمیت دارد، چشم‌پوشی کند

با اینکه زن و شوهر هر دو ممکن است به یک اندازه سخت کار کنند (البته نه لزوما کار بیرون از خانه؛ خانه داری و نگهداری و تربیت فرزند هم کار محسوب می‌شود)، ممکن است در حالتی که یکی از طرفین درآمد بیشتری از دیگری دارد، بازی قدرت و اولویت‌بندی‌های ناعادلانه پیش بیاید. کسی که درآمد بیشتری از همسر خود دارد، اغلب تمایل دارد که نحوه خرج کردن درآمد خانواده را دیکته کند و هر چند ممکن است به لحاظ عقلی و منطقی، این طرز فکر عادی به نظر برسد، با این حال بسیار اهمیت دارد که هر دو به شکل یک تیم فکر کنند و این احساس را داشته باشند که سهمی در تصمیم گیری برای بخشی از هزینه‌های خود و خانواده دارند.

برای تصمیم‌گیری در این باره، زوج‌ها می‌توانند این سوال را از خود بپرسند که کدام یک از هزینه های غیرضروری خود را مایل نیستند تغییر دهند. ممکن است برای مرد این اهمیت داشته باشد که حتی به صورت قسطی، هر دو سال یک بار مدل ماشین خود را ارتقاء دهد و زن، حتما بخواهد که سالی یک بار مسافرت به جایی برود که پیش از آن نرفته باشد. باید تعیین کنید که هر کدام از طرفین، با حذف چه چیزهایی از هزینه‌های خود،‌ بسیار کیفیت زندگی خود را پایین می‌بینند.

هر چند ممکن است با تمام تصمیمات و مخارج شریک زندگی خود موافق نباشید، با این حال سعی کنید درک کنید که چه مخارج و هزینه‌هایی برای آن‌ها بسیار اهمیت دارد و چرا. در نهایت،‌ ساخت یک زندگی مشترک که در آن هر دو طرف به اولویت‌های یکدیگر احترام می‌گذارند، منجر به یک زندگی پایدارتر و شیرین‌تر خواهد شد.


رابطه‌تان مبتنی بر شفافیت باشد


باید شفافیت مالی در رابطه داشته باشید
نباید از نظر مالی،‌ رازی بین‌تان باشد

گذشته‌ی مالی ما و تصمیماتی که گرفته‌ایم، ممکن است باعث شرمندگی و سرافکندگی ما باشند، اما از سویی دیگر صحبت کردن راجع به آن می‌تواند فرصتی باشد برای تقویت اعتماد و بهبود ارتباط میان زن و شوهر. اگر شما در گذشته تصمیمات مالی درستی نگرفته‌اید، با همسر خود هر چه سریعتر درباره‌ی آن‌ها صحبت کنید و پس از گذشت مدتی از رابطه، ناگهان او را غافلگیر نکنید. ورشکستگی، بدهی و وام و اشتباهاتی نظیر پول نزول گرفتن و امثالهم، از جمله تصمیماتی در گذشته‌ی شما می‌توانند باشند که بایستی در رابطه با آن‌ها، با همسر خود رو‌راست باشید. صادقانه در مورد این موارد با هم صحبت کنید و درس‌هایی که آموخته‌اید و تغییری که در تصمیم‌گیری خود خواهید داشت را هم با هم در‌میان بگذارید تا مطمئن شوید اشتباهاتی از این دست، تکرار نخواهند شد.

هم‌چنین در دوران آشنایی خوب است حواستان به رفتارهای مالی یکدیگر باشد تا ببینید آیا سبک زندگی مالی بسیار متفاوت و متناقضی دارید یا خیر. بعد از ازدواج هم این قوانین صدق می‌کند. اگر یک سرمایه‌گذاری شما ضررده بود، سعی نکنید آن را پنهان کنید. وقتی که یک رازی که پنهان کرده بودید برملا شود، اعتمادی که از بین می‌رود بسیار سخت‌تر بازیابی می‌شود. صداقت همیشه بهترین سیاست است.


پول توجیبی مشترک زن و شوهر


باید زن و شوهر، مبلغی را به عنوان پول توجیبی که بدون عذاب وجدان خرج می‌شود برای خودشان تعیین کنند
نباید به همسر خود بگویید که چگونه پول توجیبی‌اش را خرج کند

نحوه خرج کردن پول، دومین دلیل دعوا میان زن و شوهرهاست. اتفاقی که معمولا می‌افتد این است که یکی از طرفین، برچسب ولخرج‌تر می‌خورد، هر چند اغلب دقیقا این طور نیست. مطالعات نشان می‌دهند که مردان و زنان از نظر مقدار تقریبا به یک اندازه خرج می‌کنند، تفاوت عمده در نحوه خرج کردن آن‌هاست. زن و شوهر ناچارا بر روی چیزهای متفاوتی هزینه می‌کنند و از نظر هر کدام، بعضی هزینه‌ها واجب تر از هزینه‌های دیگر است. یکی ممکن است نیازی به تعویض فرش‌های خانه نبیند و به خریدن تلویزیون جدیدتر و مدرن‌تر بها بدهد در حالی‌که دیگر، مایل به تغییر کاغذ دیواری خانه یا خرید هدیه و خوراکی برای فرزندان و نوه‌ها را مهم‌تر بداند.

در چنین حالتی، پیشنهاد می‌شود که مبلغ مشخصی به عنوان پول توجیبی مشترک تعیین شود. این مبلغ می‌تواند هر ماهه رقم مشخص یا درصد مشخصی از مجموع درآمد طرفین باشد که البته راجع به اینکه این مبلغ چقدر باشد،‌ بایستی طرفین توافق داشته باشند و آن را از مبلغی که پس از هزینه‌های ضروری و پس‌اندازهای برنامه ریزی شده باقی می‌ماند، با همدیگر تعیین کنند. این مبلغ مشترک،‌ پس از توافق تعیین شده و بین زن و شوهر تقسیم می‌شود و می‌توانند آن را هر طور که دوست دارند خرج کنند.


نکته مهمی که باید به آن توجه داشت آن است که این‌ها تنها نکاتی کلی برای آشنایی با انواع مشکلاتی است که ممکن است به واسطه رفتارهای ساده و کاملا قابل پیشگیری اتفاق بیفتند و رابطه‌ی شما را به خطر بیندازند. طبیعتا در انتها این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چگونه رابطه‌ی خود را بسازید و چگونه از بروز مشکلاتی مانند آنچه ذکر شد،‌ جلوگیری کنید، چرا که یک نسخه واحد برای مشکلاتی از این دست وجود ندارد و بنا به نوع و عمق رابطه و نوع ارتباط طرفین،‌ این موارد تعیین می‌شود. تنها کافی‌است که اولا در امور مالی با یکدیگر صادق و شفاف باشید و از ضرری که صحبت نکردن راجع به پول می‌تواند به رابطه‌ی شما بزند، آگاه باشید.

روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.