مدیریت مالی شخصی دانشجویی - خوابگاه یا خانه‌ی دانشجویی؟

۱۹ آذر ۱۳۹۶ | مدیریت مالی شخصی

ورود به دانشگاه -خصوصاً اگر دانشگاه محل تحصیل شما در شهر دیگری باشد- احتمالاً تغییراتی اساسی در روش زندگی و دخل‌وخرج شما به دنبال خواهد داشت. مسلماً این تغییرات بسته به شهر محل تحصیل، وضعیت مالی، سبک زندگی و عادت‌ها برای افراد مختلف، متفاوت است. برای مثال، دانشجوی اصفهانی که یک ماه در تهران به دانشگاه می‌رود و آخر هر ماه چند روز به خانه می‌رود شرایط متفاوتی را نسبت به دانشجوی کرجی که چهار روز هفته در تهران به دانشگاه می‌رود و سه روز آخر هفته همراه خانواده زندگی می‌کند، تجربه می‌کند.

یکی از مهم‌ترین تصمیمات دانشجویانی که در شهری غیر از شهر خود به تحصیل مشغول می‌شوند، انتخاب نحوه سکونت در شهر محل تحصیل است. با توجه به این که یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در این تصمیم، مسائل مالی است، در نظر داریم در این پست بر اساس تجربه‌ی شخصی، فرایند تصمیم‌گیری و معیارهای مربوطه را با شما در میان بگذاریم و سعی ‌کنیم مقایسه‌ای کلی از زندگی در خوابگاه و زندگی در خانه‌ی دانشجویی با تمرکز بر معیارهای مالی دخیل در آن‌ها، در اختیارتان قرار دهیم.


چرا خوابگاه؟

خوابگاه‌های دانشجویی، عموما داخل پردیس‌های دانشگاهی و یا در فاصله‌ی کمی از دانشگاه‌ها قرار دارند و از این حیث، در صورت اقامت در خوابگاه دانشجویی، در بخش هزینه‌ی رفت‌و‌آمد صرفه‌جویی خواهد شد. این موضوع، در کنار هزینه‌ی پایین شهریه‌ی خوابگاه دانشجویی در برابر اجاره یک سوییت دانشجویی خارج دانشگاه، در کاهش مجموع هزینه‌های ماهانه‌ی شما نقش بسیار پررنگی خواهد داشت. از سویی دیگر، در صورت اقامت در خوابگاه، امکان استفاده از سلف‌سرویس دانشگاه برای وعده‌های صبحانه و شام هم (علاوه بر وعده‌ی نهار که کلیه‌ی دانشجویان می‌توانند از آن استفاده کنند) فراهم است. استفاده از غذای سلف‌سرویس دانشگاه، به شدت هزینه‌های شما را کاهش خواهند داد اما طبیعتا کیفیت غذای ارائه شده، همیشه به یک اندازه و یا همیشه قابل تحمل نیست.

از نکات مثبت زندگی در خوابگاه، می‌توان به فقدان دغدغه‌هایی نظیر نظافت آپارتمان، پرداخت قبوض برق، آب و گاز و مسائلی از این دست، اشاره کرد. علاوه بر این، هم‌کلاسی‌ها و دانشجویان سال‌بالایی حاضر در خوابگاه می‌توانند در برخی دروس به شما کمک کنند و در مجموع، شرایط مناسبی برای تمرکز بالا بر روی درس و تحصیل فراهم است. با این وجود، شاید شلوغی برخی خوابگاه‌ها، کمبود حریم خصوصی و محدودیت ساعت ورود و خروج، برای بعضی افراد آزاردهنده باشد.

البته انتخاب دیگری هم وجود دارد؛ اجاره خانه‌ی دانشجویی با هم‌خانه یا بدون هم‌خانه.


چرا خانه‌ی دانشجویی؟

پیدا کردن خانه‌ی دانشجویی با شرایط مناسب کمی وقت‌گیر است، اما اگر با شرایط زندگی در خوابگاه مشکل دارید و یا برای مستقل شدن عجله دارید، باید این سرمایه‌گذاری زمانی و مالی را در نظر داشته باشید. برای پیدا کردن مورد مناسب برای اجاره و مقایسه گزینه‌ها، باید علاوه بر مبالغ رهن و اجاره، به نکاتی مانند هزینه‌ی رفت‌و‌آمد به دانشگاه و مسیرهای اقتصادی موجود، امکانات محلی نظیر سوپرمارکت، هزینه‌های شارژ و نظافت ساختمان و نگهداری آسانسور، سیستم گرمایشی و سرمایشی واحد و هزینه‌های تقریبی آن، امنیت محل،‌ نحوه محاسبه هزینه آب و برق در ساختمان و همینطور پوشش اینترنت در آن محل توجه داشته باشید. این‌ها اطلاعاتی هستند که صرفاً با تحقیق و پرس‌و‌جو از ساکنان ساختمان و پیش از انتخاب خانه، باید به دست آورید و حتما آن‌ها را در تصمیم‌گیری خود لحاظ کنید. بسته به این که دانشگاه شما در چه محلی قرار داشته باشد، ممکن است بتوانید منزلی با فاصله‌ی کمی از دانشگاه پیدا کنید، چرا که تقریبا در تمام مناطقی که دانشگاهی در آن قرار دارد، آپارتمان‌های دانشجویی با قیمت مناسب پیدا خواهد شد. نکته‌ی قابل توجه در پیدا کردن محلی مناسب برای اجاره، بهینه‌سازی هزینه‌های رفت‌و‌آمد ماهانه بین منزل و دانشگاه است.


تجربه‌ی شخصی

آپارتمانی که من پیدا کرده‌ام، چندان به دانشگاه نزدیک نیست و هزینه‌ی رهن و اجاره‌ی نسبتاً مناسبی دارد. در عین حال،‌ با توجه به این که هم محل زندگی و هم دانشگاه من نزدیک خط BRT هستند، هزینه‌ی رفت‌و‌آمد من به شدت اقتصادی و نزدیک حدود بیست هزار تومان در ماه است.

همان‌طور که اشاره شد،‌ با اجاره‌‌ی خانه‌ی دانشجویی، دغدغه‌ی پرداخت ماهیانه‌ی اجاره، قبض‌ها، هزینه‌ی اینترنت، خدمات مربوط به نظافت و تعمیرات ساختمان و مسائلی از این دست به مجموعه‌ی دغدغه‌های درسی و دانشگاهی شما افزوده خواهد شد که اگر این دغدغه‌ها را به درستی مدیریت نکنید، ممکن است یک روز به خانه برگردید و متوجه شوید که برق آپارتمان شما قطع شده‌‌است، چون فراموش کرده‌اید قبض برق را به موقع پرداخت کنید (برگرفته از داستانی واقعی). بنابراین لازم است که در صورت اتخاذ چنین تصمیمی،‌ سیستمی برای مدیریت این مسائل نیز در نظر داشته باشید؛ سیستمی که می‌تواند در ابتدا یک Sheet در Google Docs باشد و یا صرفاً یک کاغذ روی درب یخچال!

یک راه بدیهی دیگر برای تجربه‌ی استقلال و زندگی در خانه‌ی دانشجویی با هزینه‌ی کمتر، هم‌خانه شدن با یک یا چند دانشجوی دیگر است که در این صورت، نیاز است کمی شناخت پیشینی از هم‌خانه‌های خود داشته باشید. برای انتخاب هم‌خانه، در صورتی که از نظر سبک زندگی و نحوه تقسیم وظایف و مخارج با هم به اتفاق نظر برسید، جدا از این که تجربه‌ی متفاوتی برای شما به ارمغان خواهد آورد، صرفه‌جویی شایانی در هزینه‌ها و زمان شما نیز صورت خواهد گرفت.


و پیشنهاد من...

پیشنهاد شخصی من این است که سال اول دانشگاه، در خوابگاه سکونت داشته باشید تا علاوه بر آشنایی با فضای دانشگاه و به‌طور عام، آشنایی با شهر محل تحصیل، به مرور با مدیریت زندگی مستقل از خانواده در دوران دانشجویی آشنا شوید و عمده‌ی تمرکز خود را روی امور تحصیلی بگذارید تا پایه‌ی مناسبی از این لحاظ برای خود بسازید. پس از آن، با ارزیابی شرایط زندگی در خوابگاه، با توجه به وضعیت مالی و اهداف شخصی خودتان، و با پرس‌وجو از دانشجویانی که تجربه‌ی مرتبط و شرایطی مشابه شما دارند، راجع به ادامه سکونت در خوابگاه یا اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی تصمیم بگیرید. در این مرحله،‌ بسیار مفید خواهد بود اگر با بهره‌گیری از روش‌های تصمیم‌گیری بر اساس مزایا و معایب گزینه‌های موجود، آن‌ها را با هم به طور دقیق مقایسه کرده و انتخابی مناسب با شرایط خود داشته باشید.

اگر تصمیم گرفتید هم‌خانه داشته باشید، پیشنهاد شخصی من این است که اگر به سبک زندگی خود وفادار هستید و به مدیریت مالی خود اهمیت می‌دهید، سعی کنید با افرادی با طرز تفکر مشابه خودتان هم‌خانه شوید. برای مثال، زندگی کردن در کنار افرادی که مخارج زندگی خود را کنترل نمی‌کنند یا اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند، خواه‌ناخواه بر روی رفتارهای مالی شما هم تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است از این حیث،‌ ضررهای ناملموسی به زندگی شما وارد شود.

انتخاب نحوه‌ی زندگی در زمان دانشجویی، تصمیمی است که می‌تواند اثری بلندمدت بر سبک زندگی مالی شما بگذارد، بنابراین باید این تصمیم را عقلایی، بدون هیجان و بر اساس واقعیات فعلی اتخاذ کرد.

در پست‌های آینده، راهکارهایی راجع به مدیریت دخل‌وخرج در دوران دانشجویی پیشنهاد خواهیم کرد که شاید بتوانند به شما در مدیریت مالی شخصی و حتی پس‌انداز در دوران دانشجویی کمک کنند.

روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.