اصول صدگانه پس انداز و سلامت مالی شخصی؛ اصل دوم

۲۰ آذر ۱۳۹۵ | مدیریت مالی شخصی

همه چیز را ساده برگزار کنید

در ادامه سلسله پست های اصول صدگانه سلامت مالی، به اصل دوم می رسیم که فکر می کنیم تقریبا برای همه ما، اتفاق آشنایی است.. کیف پولهای پر از کارت عابر بانک! طبق آمارهای رسمی، در ایران هر شخص تقریبا به طور میانگین ۴ کارت بانکی دارد؛ این عدد بدون در نظر گرفتن حسابهای جاری و دسته چک و سپرده های گوناگونی است که ممکن است در کنار کارتهای بانکی خود داشته باشیم. آیا واقعا نیازی به این همه اطلاعات اضافی و پیچیدگی در زندگی ما وجود دارد؟

یکی از اصول سلامت مالی و مدیریت مالی شخصی، ساده نگه داشتن موضوعات و مقولات مربوط به زندگی مالی و ابزارهای ماست. حسابهای بانکی و کارتها، ابزارهای ما هستند و اگر نیازی به بعضی از آنها نداریم،‌ بهتر است آنهایی که استفاده زیاد و توجیه پذیری برای ما ندارند را از چرخه خارج کنیم و مثلا، حداکثر دو کارت بانکی داشته باشیم. ابزارها زمانی که از حد مفید خود بیشتر باشند، کارایی خود را از دست می دهند و بیشتر ما را دچار مشکل می کنند.

هر چه کارت بانکی و دسته چک و حساب بانکی بیشتری داشته باشید، احتمال سرقت اطلاعات و پول خرج کردن و از دست دادن پول شما بیشتر می شود و احتمال آنکه پرداخت یا هزینه خاصی را فراموش کنید هم بیشتر می شود. هر چه حسابهای سرمایه گذاری شما بیشتر باشد، احتمال اینکه توجه شما به بعضی از آنها کمتر شود نیز بیشتر می شود و احتمال اینکه مشکل بزرگی را نادیده بگیرید هم افزایش می یابد. هر چه تعداد ابزارهایی که استفاده می کنید بیشتر شود، زمان و انرژی بیشتری باید برای مدیریت کردن آنها بگذارید و احتمال اینکه خطایی در این حالت مرتکب شوید نیز بیشتر می شود.

پس توصیه می کنیم زندگی خود را ساده کنید؛ تمام کارتهای خود را به غیر از یک کارت بانکی، تک منظوره کنید یا اصلا از آنها استفاده نکنید. شک نکنید که حتی در کوتاه مدت نیز در اثر این کار، احساس نظم مالی بیشتری خواهید کرد.پست های قبلی از همین مجموعه را می توانید از لینک های زیر بخوانید:
اصل صفرم
اصل اول


روز خوش!


نظرات شما
۰ نظر

نظر بدهید! :)

مشترک های بلاگ دراپز، اولین کسایی هستن که پست های ما رو میخونن.